1920x300

Haberler

news
"Forum Theatre va Youth Violence" Erasmus+ Projemiz Faaliyetleri

Erasmus Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilen "Forum Theatre va Youth Violence" Erasmus+ Eğtiim Kursu projemizi 9-16 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Türkiye, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Yunanistan ve Bulgaristan'dan katılımcıların olduğu projemizde gençlik çalışmalarında deneyimli STK'lar yer aldı yöntem olarak Forum Tiyatrosu'nu baz alınarak şiddet ve nefret davranışı içermeyen yöntemlerin geliştirilmesi üzerine faaliyetler yapıldı.

Non-formal eğitim metotları ve deneyimleyerek öğrenme metotları kullanılarak gerçekleşen faaliyetlere ek olarak çeşitli dış mekan etkinlikleri ve kurum ziyaretleri de gerçekleşti. Projimize emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

 

...

news
ÖZNEL İYİ OLUŞ EĞİTİMLERİMİZ BAŞLIYOR

Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneğinin yürüttüğü Sivil Toplum Diyaloğu-VI programı AB projesi CSD-VI/093 numaralı "Spend a Day with Me-Benimli Bir Gün Geçir" adlı projemizin veli eğitimleri başlıyor.

Engeli yakını olan kişilere yönelik olarak hazırlan ve 2 gün sürecek eğitime katılacak isteklilerin aşağıdaki iritibat bilgilerinden Derneğimize ulaşmaları gerekmektedir.

Altınel Otel-Tandoğan-Ankara'da yapılacak ve 5-6 Temmuz 2021 ve 8-9 Temmuz 2021 tarihlerinde iki grup halinde yapılacak eğitimler, engelli yakını olan bireylerin kendilerine destek vermek amacını taşımaktadır.

İletişim ve Kayıt İçin - Murat GÜRKAN Tel:0533 357 68 27              Dursun UÇAN Tel:0505 802 71 69

Katılımcıların yemek ve ulaşımları Derneğimiz tarafından karşılanacaktır.

               

...

news
SPEND A DAY WITH ME / Benimle Bir Gün Geçir Projemiz Başladı

“BENİMLE BİR GÜN GEÇİR” PROJESİ ENGELLİLERE KARŞI TOPLUMSAL FARKINDALIĞI ARTIRACAK.

...

news
“ORTAK GELECEĞİMİZ” (OUR COMMON FUTURE)

ORTAK GELECEĞİMİZ

Kampanyanın Amacı: Kampanya ile Avrupa Birliği (AB) Projelerinin sonuçlarının, insana dokunan yönlerinin, ekonomik ve sosyal kalkınmaya olan katkılarının tanıtımın yapılması ve konuya ilişkin olarak kamuoyunda farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.

 

...

news
WeNa-We are not Alone Yalnız Değiliz Proje Faaliyetleri Devam Ediyor

Derneğimizin ortak olduğu AB Erasmus+ Ka204 Yetişkin Eğitimi Yenilik Geliştirme Stratejik Ortklıklar Projesi We are not Alone-Yalnız değiliz' (WeNA) projesi faaliyetleri devam etmektedir. Bu kapsamda 7 Aralık 2020 tarihinde İnternet üzerinden  proje ortaklarıyla toplantı gerçekleştirdik.

 

WeNA projesinin genel amacı, özel ihtiyaçları olan çocukların ailelerinin yaşam doyumunu ve öznel refahını artırmak ve yaşamın zorluklarıyla başa çıkma becerilerini geliştirmektir.

...

news
WEBINAR-ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERİN EVDE DAVRANIŞ YÖNETİMİ

Derneğimzin Onursal Başkanı Prof. Dr. Hakan SARI, 23 Mayıs 2020 Cumartesi Saat:17:00'de Internet Yayını üzerinden Iğdır ilindeki öğretmenlerle buluşacak

 

...

news
"Yalnız Değilsiniz UBED Sizinle" Projemizin Kapanış Toplantısı

"Yalnız Değilsiniz UBED Sizinle" projemizin kapanış toplantısı 9 Aralık 2019 Tarihinde Yenimahalle Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. 

...

news
2. Proje Toplantısı için Macaristandayız

İlki Şubat 2019’da Ankara’da yapılan proje toplantısının ikincisi 12-13 Aralık 2019 tarihlerinde Macaristan’ın Szombathely şehrinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda şu ana kadar tamamlanan çalışmaların yanı sıra bundan sonraki süreçte yapılması gerekenler görüşülmüştür. Özellikle Fikri Çıktılar üzerinde detaylı bir şekilde durulmuştur.

 

...

news
WENA Projesi 04-08 Ekim 2019 / Öğrenme, Öğretme ve Eğitim Faaliyeti ANKARA

Derneğimizin ortak olduğu "We are not Alone-WENA" AB Erasmus+ projesinin; ilk Öğrenme, Öğretme ve Eğitim Faaliyeti 04-08 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. Kemal Yurtbilir Özel Eğitim Meslek Lisesinde gerçekleştirilen eğitimlere, Türkiye’den katılan velilerimizle birlikte proje ortağımız Litvanya, Macaristan ve Kuzey İrlanda’dan toplam 21 özel gereksinimli veya özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveyn katıldı.

 

...

news
UBED ANKARA TANITIM GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ

Derneğimizin AB Projesi "Yalnız Değilsiniz UBED Sizinle" projesinin Ankara Tanıtım Günü

14 Eylül 2019 tarihinde Ankara Cepa AVM'de yapılacaktır. Tüm üyelerimiz ve vatandaşlarımız davetlidir.

 

...

news
KURUMSAL KÜLTÜR OLUŞTURMA VE STRATEJİK PLAN EĞİTİMİNİ TAMAMLADIK

Derneğimizin, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından desteklenen "Yalnız Değilsiniz UBED Sizinle" adlı projesi kapsamında TÜBİTAK Tüsside Eğitim Tesislerinde 19-22 Haziran 2019 tarihinde Kurumsal Kültür Oluşturma ve Stratejik Plan Eğitimi tamamlandı.

25 UBED üyesinin katıldığı eğitim, Derneğimizin kurumsal yapısında katkı sağladığı gibi UBED'in taslak 5 yıllık Stratejik Planı, katılımcı üyelerimizin fikirleriyle oluşturuldu.

Katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

...

news
III. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK

Derneğimizin III. Olağan Genel Kurulu 20 Haziran 2019 tarihinde  Gebze'de yapıldı.

Dernek tüzüğümüz gereği üç yılda bir yapılan seçimli olağan genel kurul sonucunda seçilen Yönetim Kurulumuz aşağıdadır:

DURSUN UÇAN                         Başkan

MURAT GÜRKAN                     Başkan Vekili

İMAN DEMİRCİ                        Sekreter Üye

RAMAZAN YILDIZ                   Sayman Üye

MUHİDDİN ÖNGÜT                Yönetim Kurulu Üyesi

ŞEBNEM TUNA SIRKINTI    Yönetim Kurulu Üyesi

İLKAY ELİF ÖZALP                 Yönetim Kurulu Üyesi

 

DENETİM KURULU

GARİP KIRKIN                 Denetim Kurulu Başkanı

YAŞAR MOĞUL                Denetim Kurulu Üyesi

R. ARDA ORTAÇ              Denetim Kurulu Üyesi

Yeni yönetim Kurulumuza ve Denetim Kurulumuza başarular dileriz...

...

news
DERNEĞİMİZİN III. OLAĞAN GENEL KURUL ÇAĞRISI

Değerli Üyelerimiz,

Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneğimizin (UBED) 3. Olağan Genel Kurulu 09/06/2019 tarihinde Ankara’da Dernek Merkezinde (Eti Mah. GMK Bulvarı No: 60/24 Maltepe/ANKARA) aşağıdaki gündeme göre saat 14.00’ de yapılacaktır. Birinci toplantıda gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde aynı gündemle, 20/06/2019 tarihinde TÜBİTAK TÜSSİDE Gebze tesislerinde (Barış Mah. Koşuyolu Caddesi No: 48 Gebze/KOCAELİ)  saat 19.00’da çoğunluk aranmadan yapılacaktır.

 

ULUSLARARASI BÜYÜK EĞİTİMCİLER ve ÖZEL EĞİTİMCİLER DERNEĞİ

3. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ

1. Açılış ve Yoklama

2. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

3. Divan Başkanlığının Oluşturulması

4. Yönetim Raporunun Okunması, Görüşülmesi ve İbrası

5. Denetim Raporunun Okunması, Görüşülmesi ve İbrası

6. Yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun Seçilmesi

7. Dilek ve Temenniler

8. Kapanış

 

...

news
Dernek Üyelerimizle İftar Yemeğinde Buluştuk

Her yıl Derneğimiz tarafından düzenlenen iftar yemeğinin V. buluşması üyelerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Derneğimizin geleneksel olarak gerçekleştirdiği iftar yemeği 16 Mayıs 2019 tarihinde yapıldı. Katılan üyelerimize teşekkür ederiz.

...

news
Göçmenlikten Kardeşliğe Eğitim Köprüsü Projemizin Kapanış Törenini Gerçekleştirdik.

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneğinin (UBED) ortaklaşa yürüttüğü "Göçmenlikten Kardeşliğe Eğitim Köprüsü" adlı AB projesinin kapanış ve ödül töreni 15 Mayıs 2019 tarihinde Battalgazi Ortaokulu gösteri salonunda gerçekleştirildi.

Altındağ ilçesindeki okullarda öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin okul hayatına uyum sağlanmasının artırılması ile velilerin toplumsal yaşamdaki sorunlarının azaltılmasına katkı sağlayan  projede çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi. İlkokul öğrencilerimiz için ödüllü resim yarışması, ortaokul öğrencilerimiz için ödüllü kompozisyon yarışması, tiyatro gösterisi, veliler ve öğrencilerle birlikte Ankara tarihi mekanlar gezisi ile velilere yönelik ödüllü yemek yarışması proje kapsamında gerçekleştirildi.

Kapanış ve ödül töreninde konuşan İlçe Milli Eğitim müdürümüz Şefika BİÇER, "Altındağ ilçesinin göçmenleri kucakladığını ve bunun insanlık ve din olgusundan kaynaklandığını, göçmen kardeşlerimizin Bizimle uyum içinde yaşamalarına katkı vermemiz gerekiğini" belirtti.

Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği Başkanı Dursun UÇAN konuşmasında "2019 verilerine göreTürkiye genelinde 3.606.208, Ankara'da  ise 91.312 geçici koruma altında bulunan Suriyeli bulunmaktadır. Ankara'da bulanan göçmenlerin yarısına yakını Altındağ ilçesinde yaşamaktadır. Altındağ, göçmen öğrencilerimizin sorunlarını birebir yaşamaktadır. Bizler, proje kapsamında göçmen öğrencilerimizin ve ailelerin uyumlarını artırmak adına faaliyetlerimiz gerçekleştirdik ve bunları başarıyla tamamladık." dedi.

Açılış konuşmalarından sonra Battalgazi Ortaokulundan Türk ve göçmen öğrencilerin ortaklaşa hazırladıkları tiyatro oyunu sergilendi. Resim, kompozisyon ve yemek yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Resim yarışmasında dereceye giren resimler, fuaye alanında sergilendi.

...

news
Derneğimiz Özel Çocuklar Şenliğini düzenledi

Derneğimizin Dışışleri Baknalığı AB Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi ve Finans İhale Birimi tarafından desteklenen Yerel Sivil Toplum Kuruluşları Hibe Programı kapsamında desteklenen  "YALNIZ DEĞİLSİNİZ UBED SİZİNLE" adlı projemizin faaliyeti olarak Özel Çocuklar Şenliğini gerçekleştidik.

 

Engelliler Haftası kapsamında Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği (UBED) ve Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 2 Mayıs 2019 tarihinde Altındağ Kapalı Spor Salonu´nda düzenlenen şenliğe, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Altındağ Kaymakamı Erol Karaömeroğlu, İlçe Belediye Başkanı Asım Balcı, Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Hayati KOCA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer ve UBED Başkanı Dursun UÇAN katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan şenlikte, engelli öğrenciler hazırladıkları mehteran gösterisini sundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer ise özel eğitim gören çocukların topluma kazandırılması konusunda destek veren herkese teşekkür etti.

Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği (UBED) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uçan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel çocuklar ve ailelerinin, hazırladıkları gösteriler ve çeşitli etkinliklerle şenlikte yer aldığını söyledi. Uçan, "Engelliler Haftası´nda özel gereksinimli çocuklarımızın yanlarında bulunduğumuzu, onların bizler için ne kadar değerli olduğunu göstermek istiyoruz. Çocuklarımızın ve ailelerinin birbirlerini tanımalarına ve kaynaşmalarına katkı sağlamak istiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Altındağ Belediye Başkanı Balcı, engelli çocuklar için günübirlik engelli bakım merkezi ve Ankara´nın ilk engelsiz parkı projelerinin hayata geçirileceğini belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, özel çocukların kendileri açısından çok önemli ve çok değerli olduğunu ifade etti.

Altındağ Spor Salonu'ndaki organizasyonda konuşan Kasapoğlu, "Çocuklarımız, gençlerimiz bizim her şeyimiz. Özel çocuklarımız bizler için çok önemli, çok değerli. Onların daha rahat etmesi, daha mutlu olması, ailelerle birlikte ayrı bir önem arz ediyor." dedi.

"Bu şenliğin olmasının en önemli aktörü öncelikle siz değerli çocuklarımızı gönülden kucaklıyorum." diyen Bakan Kasapoğlu, "Tüm bu hassasiyetle Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, onun liderliğinde inşallah bu hizmet çıtasını, hizmet kalitesini ve sizlerin rahatlığını sağlamaya yönelik Bakanlığımızın faaliyetlerini sizler de eminim takip ediyorsunuz. Bu hizmetleri daha üst noktalara taşıyoruz." diye konuştu.

Şenliğe katılan özel çocukların ailelerine saygı ve şükranlarını ileten Mehmet Muharrem Kasapoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği ile Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ortaklaşa düzenledikleri bu güzel şenlikte sizlerle beraber olmanın verdiği mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. İyi ki varsınız. Biz sizlerin varlığıyla, sizlerin bizimle beraber olmasıyla daha mutlu oluyoruz. Sizlere ne kadar hizmet edersek o kadar mutlu oluyoruz. İnşallah daha çok hizmet ederek, hep birlikte mutlu olacağız."

Dernek Başkanı Uçan, Sayın Bakanımız Kasapoğlu'na plaket takdim etti.

Açılış töreni ve öğrencilerin gösterilerinden sonra, Altındağ Örnek stadyumunda devam eden, şenlikte öğrenciler doyasıya eğlendiler. Atletizm yarışmaları yapıldı, yarışmalara katılan tüm öğrencilere madalyaları verildi. Halat çekme, yumurta taşıma, çuval yarışı gibi eğlenceli etkinliklerle coşan öğrenciler, gün boyunca kendileri için hazırlanan eğlence parkurlarında gönüllerince eğlendiler. Öğrenciler jonglör ve sihirbaz gösterilerini ilgiyle izlediler.

...

news
Türkmen Eller Okuma Bayramı ve Resim Sergisindeydik

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi ile Türk Sanatı Topluluğu işbirliğinde gerçekleştirilen Türkmen Eller Okuma Bayramı ve Resim Sergisine Derneğimizi temsilen Dernek Başkanımız Dursun UÇAN ve Yönetim Kurulu üyelerimiz katılım sağladı.

Türkiye'ye sığınan Türkemenlere Türkçe öğretimini ve Türk kültürünü aktarmayı sağlayan faaliyetleri içeren çalışmalarının sonunda Derneğimizin desteklediği resim sergisi yapıldı. Derneğimizin Türkmen çocuklara verdiği destekten dolayı Dernek Başkanımıza plaket takdim edildi. 

 

...

news
Türk ve Göçmen Velilerimizle Yemek Yarışması Gerçekleştirdik.

Derneğimizin yürüttüğü "Göçmenlikten Kardeşlipğe Eğitim Köprüsü"adlı proje faaliyeti olarak, 20 Nisan 2019 günü yemek yarışması düzenledik.

Türk ve göçmen velilerimizin katıldığı yarışmada, yarışmacılar kendi kültürlerinin ürünü yöresel yemeklerle yarıştılar. Birbirinden güzel lezzetlerin çıktığı yarışma başarılı olanların ödülleri 15 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek "Ödül Töreni" ile kendilerine verilecektir.

...

news
Göçmen ve Türk velilerimizle tarihi mekanları ve Anıtkabiri ziyaret ettik

Derneğimizin yürüttüğü "Göçmenlikten KArdeşlipğe Eğitim Köprüsü"adlı proje faaliyeti olarak, 07 Nisan 2019 günü Ankara'nın tarihi mekanlarını ziyaret ettik.

Türk ve Göçmen velileirmizin kaynaşmasına, Türk tarihini öğrenmelerine yönelik olarak düzenlediğimiz gezide, Anıtkabir, I. Meclis Binası ve Hacı Bayram Veli Camii ziyaret edildi. Birlikte yenilen yemekten sonra gezi sona erdi.

...

news
ÖDÜLLÜ KOMPOZİSYON VE RESİM YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU

ALTINDAĞ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE

ULUSLARARASI BÜYÜK EĞİTİMCİLER VE ÖZEL EĞİTİMCİLER DERNEĞİ (UBED)

İŞBİRLİĞİ İLE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

“OKUL ARKADAŞLIGINDAN KARDEŞLİĞE”

KONULU KOMPOSİZYON YARIŞMASI SONUÇLARI

Kompozisyon Yarışması Birincisi:

Defne Gül ÖZÇELİK (Halim Şaşmaz Ortaokulu 8/B sınıfı)

Kompozisyon Yarışması İkincisi:

Elif Özge KUL (Karapürçek Şehit Osman Kablan Ortaokulu 5/H sınıfı)

Kompozisyon Yarışması Üçüncüsü:

Irmak ERKAYA (Şehit Osman Evsahibioğlu Ortaokulu 8. sınıf)

Kompozisyon Yarışması Mansiyon Ödülü

Gülcan ŞAHİNER (Osmangazi Ortaokulu 8/A sınıfı
ALTINDAĞ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE

ULUSLARARASI BÜYÜK EĞİTİMCİLER VE ÖZEL EĞİTİMCİLER DERNEĞİ (UBED)

İŞBİRLİĞİ İLE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

 “KARDEŞLİK VE BİR ARADA YAŞAMAK”  

KONULU RESİM YARIŞMASI SONUÇLARI

Resim Yarışması Birincisi:

Zehra DOĞAN – Şham ALMIKHLEF (Abdullah Tokur İlkokulu 3/B sınıf)

Resim Yarışması İkincisi:

Pakize Duru KAYA (Toki Malazgirt İlkokulu 3/A sınıfı)

Resim Yarışması İkincisi:

Macd BOZALSIN       (Şili İlkokulu 2/C sınıfı)

Resim Yarışması Üçüncüsü:

Zehra Nisa YAMAN   (Yeni Turan İlkokulu 3/C sınıfı)

Resim Yarışması Üçüncüsü:

Esma Abu KİŞE          (Şili İlkokulu 4/B sınıfı)

Resim Yarışması Mansiyon Ödülü

Efehan GÜLER           (Sakalar İlkokulu 3/B sınıfı)

Resim Yarışması Mansiyon Ödülü

Zeynep Melek KARAAT (Toki Malazgirt İlkokulu 4/B sınıfı)

Resim Yarışması Mansiyon Ödülü

Orhan SALZAR           (Şili İlkokulu 4/A sınıfı)

Resim Yarışması Mansiyon Ödülü

Nazya KABAİŞ            (Şili İlkokulu 4/A sınıfı)

Ödül Töreni 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü saat 14.00 Altındağ Battalgazi Ortaokulu gösteri salonunda yapılacaktır. Ödül törenine dereceye giren öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenleri ve idarecileri davetlidir.

Yarışmaya eser göndererek katılan tüm öğrencilerimize, onlara rehberlik eden öğretmenlerine, idarecilerine ve velilerine teşekkür ederiz.

 

Dursun UÇAN

Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği Başkanı

...

news
AB PROJEMİZ "BAŞARILI PROJE" SEÇİLDİ

Derneğimizin ortak ortak olduğu "Kapsayıcı Avrupa'da İşitme Engelli Olmak- Being Deaf an Inclusive Europe 2015-2017" projesi AB Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu tarafından "success story" seçildi.

İşitme engelli yetişkinlerin sosyal ve iş hayatında becerilerini geliştirmeye yönelik projemizde görev alan tüm ekip arkadaşlarımız kutluyorum. 

Projenin detayları için ...

news
“OKUL ARKADAŞLIGINDAN KARDEŞLİĞE”  KONULU KOMPOSİZYON YARIŞMASI

ALTINDAĞ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE

ULUSLARARASI BÜYÜK EĞİTİMCİLER VE ÖZEL EĞİTİMCİLER DERNEĞİ (UBED)

İŞBİRLİĞİ İLE ORTA OKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

 “OKUL ARKADAŞLIĞINDAN KARDEŞLİĞE”

KONULU KOMPOZİSYON YARIŞMASI 

 

BİLGİLENDİRME

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle son dönemlerde yoğun göç alması projenin oluşturulmasına yön vermiştir. “Divided Past Joint Future” adlı Avrupa Birliği Programından hibe almaya hak kazanan “Göçmenlikten Kardeşliğe Eğitim Köprüsü” adlı proje kapsamında bu kompozisyon yarışması düzenlenmektedir.

 

 1. YARIŞMANIN AMACI

Kompozisyon yarışmasının amacı, göçmen ve geçici koruma altındaki öğrencilerin okul hayatına ve birlikte yaşama  kültürüne uyum sağlamaları aşamasında diğer öğrencilerle yaşadıkları, paylaştıkları duygu ve düşüncelerini çocuk gözüyle nasıl gördüklerini anlayabilmektir. Öğrencilerin birbiri ile ilişkilerini, paylaşımlarını ve yaşadıkları sorunları edebi yolla ifade etmeleri amacı ile bir duygu paylaşımı yapmaları amaçlanmaktadır. Öğrencilerin kendi ifadeleri ile ortak eğitim hayatlarını nasıl gördüklerini, gördüklerini hangi duygu ifadeleri ile ortaya koyduklarını, tüm masumluğu ile çocukların dünyasında anlamak ve güzellikleri paylaşmak, anlaşamadıkları konularda ortak bir paydada buluşmalarını sağlayacak tedbirleri almak ve çocukların gözlerindeki ışıltıların hiç sönmemesi için çocukların birlikte mutlu olacağı okul arkadaşlığını temin etmek de yarışmanın diğer amaçları arasında yer almaktadır.

 

 1. YARIŞMANIN KONUSU

“Okul Arkadaşlığından Kardeşliğe” adlı kompozisyon yarışmasının konusu diğer ülkelerinden farklı nedenlerle ülkemize gelen göçmen veya geçici koruma altındaki öğrenciler ile onlarla birlikte eğitim gören Türk öğrencilerin okul ortamındaki yaşadıkları duygu ve düşüncelerini yazı diliyle yansıtmaktır. Öğrencilerin bu konuları çocuk gözü ile göçmen ve geçici koruma altındaki çocuklarla okul hayatındaki birliktelikleri ve beraber geçirdikleri zamanlarda hislerini, düşüncelerini, sevinçlerini ve hüzünlerini çocuk kalbi ve gözüyle yorumlamaları beklenmektedir.

 

 1. HEDEF KİTLE

Ankara’da Altındağ İlçesine bağlı resmi ve özel tüm ortaokul öğrencilerdir.

 

 1. KATILIM ŞARTLARI
  1. Eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olması ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
  2. Öğrenciler, yarışmaya sadece bir eser ile katılabilir.
  3. Yarışmaya katılacak kompozisyonlar A4 dosya kağıdına en fazla 3 (üç) sayfayı geçmeyecek şekilde elle veya bilgisayarla yazılacaktır.
  1. Kompozisyonlar için herhangi bir kapak ve görsel kullanılmayacaktır. .
  2. Kompozisyon yarışmasına katılan öğrencilerin adı soyadı, okulun adı, sınıfı, adresi ve telefon numaraları son A4 sayfasının arka sağ üst köşesine yazılacaktır.
  3. Yarışmaya katılan öğrencilerin kompozisyonları her okul müdürlüğü tarafından bir zarfa konularak zarfın üzerine yarışma konusu okul ismi, okul adresi, irtibat kişi telefon numarasını yazarak, zarfları Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimine zamanında teslim edeceklerdir. .
  4. Kompozisyonlarda siyasi, yasa dışı, ahlak dışı hiçbir ifade/sembole yer verilmeyecektir. Bu tür kompozisyonlar okul idaresince gönderilmeyecektir.  
  5. Başka bir kişiden ve eserden alındığı tespit edilen kompozisyonlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
  6. Eserler incelenirken “Konuya uygunluk, başlık, anlatım, planlama (anlatım düzeni), anlatım zenginliği, yazım, noktalama ve dilbilgisi kurallarına uygunluk” ölçütlerine göre değerlendirilecektir.
  7. Belirtilen şartları taşımayan kompozisyonlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
  8. Kompozisyonlar alanında yetkin isimlerden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilecektir.
  9. Proje sahibi kurumlar gönderilen kompozisyonları basım ve yayın organlarında kullanma ve sergileme hakkına sahiptir.
  10. Komisyonca değerlendirilecek eserlerden ilk üçe giren kompozisyonlara ödül verilecektir.
  11. Yarışmaya katılanlar yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar.

 

 1. YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmalar, aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde yürütülecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ VE DEĞERLENDİRME

Aşama No

Yarışma Süreci

Tarih

1

Yarışma Duyurusunun Yapılması ve Yarışmanın Başlaması

12 Şubat 2019

2

Eserlerin Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Elden Teslim Edileceği Tarih Aralığı

12-15 Mart 2019

3

Jüri Değerlendirmesi İçin Son Tarih

10 Nisan 2019

4

Sonuçların Duyurulması

22 Nisan 2019

5

Ödül Töreni

15 Mayıs 2019

 

 1. İLETİŞİM BİLGİLERİ

Teslim edilecek eserler için adres:

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi

Yarışma ile ilgili duyuruların takip edileceği web adresleri:

...

news
 “KARDEŞLİK VE BİR ARADA YAŞAMAK ” KONULU RESİM YARIŞMASI

ALTINDAĞ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE 

ULUSLARARASI BÜYÜK EĞİTİMCİLER VE ÖZEL EĞİTİMCİLER DERNEĞİ (UBED)

İŞBİRLİĞİ İLE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

 “KARDEŞLİK VE BİR ARADA YAŞAMAK ”

KONULU RESİM YARIŞMASI

BİLGİLENDİRME

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle son dönemlerde yoğun göç alması projenin oluşturulmasına yön vermiştir. “Divided Past Joint Future” adlı Avrupa Birliği Programından hibe almaya hak kazanan “Göçmenlikten Kardeşliğe Eğitim Köprüsü” adlı proje kapsamında bu kompozisyon yarışması düzenlenmektedir.

 

 1. YARIŞMANIN AMACI

Resim yarışmasının amacı, göçmen ve geçici koruma altındaki öğrencilerin okul hayatına ve uzlaşma kültürüne uyum sağlamalarını arttırmaktır. Öğrencilerin birbiri ile ilişkilerini, paylaşımlarını ve yaşadıkları sorunları sanatsal bir yolla ifade etmeleri amacı ile bir eser ortaya çıkarmaları amaçlanmaktadır. Öğrencilerin hayal dünyalarını görmek, yaratıcılıklarının ortaya konmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak, yetenekli çocukları keşfetmek de yarışmanın diğer amaçları arasında yer almaktadır.

 

 1. YARIŞMANIN KONUSU

“Kardeşlik ve Bir Arada Yaşamak” başlıklı resim yarışmasının konusu diğer ülkelerinden farklı nedenlerle ülkemize gelen göçmen veya geçici koruma altındaki öğrenciler ile onlarla birlikte eğitim gören Türk öğrencilerin ilişki, paylaşım ve oyun ortamlarını resim diliyle yansıtmaktır. Öğrencilerin, bu konuları çocuk gözü ile göçmen ve geçici koruma altındaki çocuklarla arkadaşlık, dostluk olarak renklerle yorumlamaları beklenmektedir.

 

 1. HEDEF KİTLE

Ankara’da Altındağ İlçesine bağlı resmi ve özel tüm ilkokul öğrencilerdir.

 

 1. KATILIM ŞARTLARI
  1. Eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olması ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
  2. Öğrenciler birer eserle yarışmaya katılmalıdır.
  3. Bir eseri 1 (bir) Türk ve 1 (bir) göçmen/geçici koruma altındaki öğrenci ortaklaşa hazırlayabilir. Bu durumda eser sahibi iki öğrenci olacaktır.
  4. 35x50 cm beyaz resim kağıdı kullanılmalıdır.
  5. Teknik olarak herhangi bir kısıtlama yoktur (Serbest teknik).
  6. Eserlerin ön yüzünde herhangi bir isim ya da imza vb. olmayacaktır.
  7. Yarışmaya değerlendirmek üzere gönderilecek resimler, Okul Müdürlüğünce Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimine elden teslim edilecektir.
  8. Dereceye girsin ya da girmesin yarışmaya gönderilen eserler iade edilmeyecektir.
  9. Eserlerin arkasına sağ üst köşesine; eser sahibinin/sahiplerinin adı soyadı ve okulun adı, sınıfı, adresi ve telefon numaraları yazılmalıdır.
  10. Uygun görülen eserler belirlenen yerlerde sergilenecektir.
  11. Proje sahibi kurumlar gönderilen eserleri basım ve yayın organlarında kullanma ve sergileme hakkına sahiptir.
  12. Komisyonca değerlendirilecek eserlerden ilk üçe girenlere ödül verilecektir.
  13. Yarışmaya katılanlar yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar.

 

 1. YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmalar, aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde yürütülecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ VE DEĞERLENDİRME

Aşama No

Yarışma Süreci

Tarih

1

Yarışma Duyurusunun Yapılması ve Yarışmanın Başlaması

12 Şubat 2019

2

Eserlerin Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Elden Teslim Edileceği Tarih Aralığı

12-15 Mart 2019

3

Jüri Değerlendirmesi

10 Nisan 2019

4

Sonuçların Duyurulması

22 Nisan 2019

5

Ödül Töreni

15 Mayıs 2019

 

 1. İLETİŞİM BİLGİLERİ

Teslim edilecek eserler için adres:

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi

Yarışma ile ilgili duyuruların takip edileceği web adresleri:

...

news
AB Erasmus+ "We are Not Alone" Projemizin Açılış Toplantısını Gerçekleştirdik.

Ankara MEM’in koordinatörlüğünde ve Derneğimizin ortak olduğu 2018 yılı Erasmus+ Programı, Yetişkin Eğitimi Yenilik Geliştirmeye Yönelik Stratejik Ortaklık Projesi “We are not Alone-Yalnız Değiliz” projemizin Kick-off Meeting  faaliyeti 19-20 Şubat 2019 tarihleri arasında Ankara'da yapıldı.  

Proje açılış toplantısına Derneğimizi temsilen, Dursun UÇAN, Murat GÜRKAN, İman DEMİRCİ ve Ramazan YILDIZ katıldı. Projede gerçekleştirilecek faaliyetlerin tanıtıldığı toplantıda, Başkanımız Dursun UÇAN Derneğimizin tanıtım sunumu yaptı.

Genel amacı; “engelli çocukları olan ebeveynlerin yaratıcı drama ve sosyal destek grupları ile psikolojik ve öznel iyi oluş hallerinin geliştirilmesi" olan projenin açılış toplantısına aşağıdaki proje ortaklarını katılmışlardır.

 • Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü-Koordinatör
 • Altındağ Kemal Yurtbilir Özel Eğitim Meslek Lisesi
 • Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği-UBED
 • Yenimahalle Rehberlik ve Araştırma Merkezi
 • Psichosocialines ir darbo integracijos centras- PDIC Litvanya
 • Human Profess Nonprofit Ltd.-Macaristan
 • Early Years - The Organısatıon For Young Children Lbg-İngiltere

...

news
Yerel STK'lar Hibe Uygulama Eğitimine Katıldık.

Derneğimizin Yerel STK Programı kapsamında kabul edilen "Yalnız Değilsiniz UBED Sizinle" projesinin uygulama süreçlerinin ele alındığı Hibe Uygulama Eğitimine katıldık. AB Başkanlığının faydalanıcısı olduğu Sivil Toplum Destek Programı kapsamında yürütülen Yerel STK’lar Hibe Programı, Hibe Uygulama Eğitimi tamamlandı. Yaklaşık 160 katılımcının katıldığı ve 3 gün süren eğitimlerde hibe desteği alan proje ekiplerine sözleşme yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için gereken temel prensipler, finansal prosedürler, iletişim kuralları, belgelendirme, izleme ve sürdürülebilirlik gibi temel konular anlatıldı. AB Başkanlığının uzmanları ve Merkezi Finans ve İhale Birimi yetkililerinin de hazır bulunduğu eğitimlerin ardından Yerel STK’lar Hibe Programı kapsamında desteklenen proje faaliyetlerimize başladık.

Eğitime Derneğimizi temsilen proje koordinatörü Prof. Dr. Hakan SARI, Dernek Başkanı Dursun UÇAN ile Başkan Yardımcısı Murat GÜRKAN katıldı.

...

news
Derneğimiz "Özel Yetenekliler Çalıştayı"nda

Dernek Başkanı Dursun UÇAN, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen "Özel Yetenekliler Eğitimi" çalıştayına katıldı.  

Başkent Öğretmenevinde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Bakan Selçuk, özel yetenekli öğrenciler konusunun çok uzun yıllardan beri herkesin emek verdiği bir mesele olduğunu kaydederek, “Strateji ve taktik konusunda gerçekten çok emek var,  çok birikim var,  çok çalışma var" dedi.   21-22 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen çalıştayda "Özel Yeteneklilerin Eğitimi" konusunda Dernek üyelerimizden gelen görüşler paylaşıldı.

...

news
“Göçmenlikten Kardeşliğe Eğitim Köprüsü” AB Projemiz Kabul edildi

Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği’miz, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile (UBED)  “Divided Past - Joint Future” adlı Avrupa Birliği programından "Göçmenlikten Kardeşliğe Eğitim Köprüsü" adlı projesiyle hibe almaya hak kazanmıştır.  

Proje Amacı: Göçmen Öğrencilerin Okul Hayatına ve Uzlaşma Kültürüne Uyum Sağlamalarını Artırmaktır

Proje faaliyetleri şunlardır:

1. Ödüllü Resim yarışması

2. Ödüllü Kompozisyon Yarışması

3. Tiyatro Gösterisi

4. Ödül Töreni, Gösteriler ve Kapanış Töreni

5. Türk ve Göçmen Ailelerin birlikte katılacağı Yemek Yapma Yarışması

6.  Ankara’daki tarihi mekanlara Türk ve Göçmen öğrencilerin ve onların ebeveynlerinin ortaklaşa gezileri

...

news
Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne sunduğumuz AB Projemiz Kabul Edildi.

Derneğimizin   “Strong NGO- Informed Disabled” adlı proje Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi (CFCU) tarafından kabul edilmiştir.

Derneğin kurumsal kapasitesini güçlendirmeye ve engelli haklarını savunmaya yönelik olarak palnlanan projemizin süresi 1 yıldır. 26 Kasım 2018 tarihinde Dernek Başkanımız ve CFCU yetkilieri arasında imzalanan sözleşme sonrası proje faaliyetlerimiz Ocak 2019 tarihinde başlayacaktır.

Tüm üyelerimize hayırlı olması dileğiyle, emeği geçenlere teşekkür ederiz.

...

news
Yetişkin Öğrenicilerdeki Gelişimin İzlenmesi ve Değerlendirilmesinde Yeni Yaklaşımlar

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığında (Ulusal Ajans) 26 Kasım 2018 Pazartesi günü “Yetişkin Öğrenicilerdeki Gelişimin İzlenmesi ve Değerlendirilmesinde Yeni Yaklaşımlar” adlı Tematik/Konulu İzleme Toplantıda Derneğimiz temsil edilmiştir.

Derneğimiz Yönetim Kurulu üyeleri Murat GÜRKAN ve Ramazan YILDIZ ile üyemiz Deniz GÜLER toplantıya katılım sağlamışlardır.

...

news
Derneğimizin AB Projesi Kabul Edildi - We are not Alone

Ankara MEM’in koordinatörlüğünde ve Derneğimizin ortak olduğu 2018 yılı Erasmus+ Programı, Yetişkin Eğitimi Yenilik Geliştirmeye Yönelik Stratejik Ortaklık Projesi “We are not Alone-Yalnız Değiliz” projesi hibe almaya hak kazanmıştır.

Projenin genel amacı; “engelli çocukları olan ebeveynlerin yaratıcı drama ve sosyal destek grupları ile psikolojik ve öznel iyi oluş hallerinin geliştirilmesidir”.

Hedefler:

Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin;
1-    Psikolojik ve öznel iyi oluş hallerinin geliştirilmesi,
2-    Engel durumlarını kabul edişlerinin sağlanması,
3-    Kendine karşı duyarlı davranışlar geliştirilmesi,
4-    Baş etme becerilerinin geliştirilmesi,
5-    Sosyal öz yeterlik algısının geliştirilmesi,
6-    Yaşam doyumu ve mizah becerilerinin geliştirilmesi,
7-    Duygusal düzenleme ve duygusal tutarlılık geliştirilmesidir.

 

Proje Ortakları:

 • Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü-Koordinatör
 • Altındağ Kemal Yurtbilir Özel Eğitim Meslek Lisesi
 • Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği-UBED
 • Keçiören Özel Dost Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
 • Psichosocialines ir darbo integracijos centras- PDIC Litvanya
 • Human Profess Nonprofit Ltd.-Macaristan
 • Early Years - The Organısatıon For Young Children Lbg-İngiltere

 

Proje Süresi

Proje başlangıç tarihi 01.11.2018, bitiş tarihi 31.10.2020’dir.

 

Proje Bütçesi:

Ulusal Ajans (UA) tarafından kabul edilen toplam proje bütçesi; 187.288 Euro’dur.

...

news
KAPSAYICI AVRUPA'DA İŞİTME ENGELLİ OLMAK
AB projemiz kapsamında 14 Eylül 2017 tarihinde Ankara'da bir konferans gerçekleştirdik. Konferansa yetişkin işitme engellilerin yannda engellilerl çalışan öğretmen ve idareciler de katıldı. Proje kapsamında hazırlanan ve yetişkin işitme engellilerin hayatını kolayştıracak materyaller konferansta sunuldu, çeştli paylaşımlarda bulunuldu....

news
Proje Çalışma Ziyareti İçin ROMANYA'daydık
Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği (UBED) olarak AB projemiz olan "Hikayeler ve Sporla Çocuk Dünyası" projesi kapsmında, Dernek Üyelerimiz, işitme engelli yetişkinler ve çocuğu işitme engelli olan velilerle birlikte 28-29 Nisan 2015 tarihinde Romanya'nın Iasi şehrine konuk olduk. Proje çalışma ziyareti süresince; Romanya, Polonya ve Danimarka heyetleriyle birlikte, işitme engellilerin eğitim gördüğü okullar ziyaret edildi. Diğer ülkelerden gelen işitme engelli bireylerle bilgi alış verişinde bulunuldu. Tüm paydaşların birayaya geldiği çalışma toplantısında, her ülkenin özel eğitime muhtaç öğrencilere sunduğu hizmetler konularında sunumlar yapıldı. Romaya'daki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşmelerde bulunuldu. Ayrıca katılımcılarımız, Iasi şehrinin kültürel ve tarihi mekanlarını ziyaret etme fırsatı da buldular....

news
Proje Ortaklarımızı ANKARA'da Konuk Ettik
Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği (UBED) olarak AB projemiz olan "Hikayeler ve Sporla Çocuk Dünyası" projesi kapsmında, ortaklarımızı 13-16 Ekim 2014 tarihleri arasında Ülkemizde konuk ettik. Kalabalık bir katılımın olduğu ilk gün toplantısında Dernek Başkanımız Dursun UÇAN, konuklarımıza "Türkiye'deki Özel Eğitim Hizmetleri" ve Derneğimizin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çalışma ziyareti toplantısının ikinci gününde proje süreci değerlendirildi ve yapılacak faaliyetler planlandı. İşitme engelli katılımcıların da yer aldığı proje ortaklarımız ile birlikte, işitme engelli öğrencilere mesleki eğitim veren Altındağ Kemal Yurtbilir Özel Eğitim Meslek Lisesini ziyaret ettik. Proje ortaklarımız, toplantılardan arta kalan zamanlarda Ankara'nın kültürel ve tarihi mekanlarını görme fırsatı buldu....

news
Kopenhag Çalışma Ziyareti Etkinliklerimiz
Uluslararası Büyük Eğitimciler ve Özel Eğitimciler Derneği (UBED) olarak AB projemiz olan "Hikayeler ve Sporla Çocuk Dünyası" projesi kapsmında, tüm paydaşlarımızla beraber proje ortağımız Schwung ApS derneğini ziyaret ettik. Danimarka'nın Kopenhag şehrinde 01-04 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştirlen çalışma toplantısına işitme engelli çocuğu olan veya kendisi işitme engelli olan çok sayıda veli katıldı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların değerlendirildiği toplantı başarılı bir şekilde tamamlandı....

news
Polonya Çalışma Ziyareti Etkinliklerimiz

Derneğimiz, Avrupa Birliği projesi kapsamında velilerimizle birlikte 03-06 Şubat 2104 tarihleri arasında Polonya'da çalışma toplantısına katıldı. Toplantıda, proje ortağı ülkelerin işitime engelli çocuklara yönelik düzenlenen hikayeleri gözden geçirildi. Derneğimiz, komik olduğu kadar öğretici mesajları olan ve Türk halkında yer etmiş Nasreddin Hoca hikayelerinin çevirilerini işaret dilinde gerçekleştirmiştir. Nasreddin Hoca hikayeleri, proje ortaklarımızın kendi dillerine çevrilmiş ve işitme engelli çocuklar için uyarlanmıştır. Polonya çalışma ziyareti kapsamında, Rzeszow şehrinde işitme engelli öğrencilerin öğretim gördüğü okullar ziyaret edilmiştir. Öğrencisi veya kendi işitme engelli olan velilerimiz, proje ortağı ülkelerden katılan diğer velilerle birlikte bilgi aktarımında bulunuşlardır.

...

news
İftar yemeğimize katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Genel Kurula ve İftar yemeğine katılan tüm üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız.

...

news
Derneğimiz 2.Olağan Genel Kurulu 26 Haziran 2016 tarihinde yaptı!
Dernek faaliyetleri genel kurula sunuldu. Sonraki dönemde yapılacak çalışmalar üyelerle birlikte planlandı. Mevcut yönetimin görevine devam etmesi Genel Kurulca uygun görüldü. Kurul sonrası üyelerimizle iftar yemeğindeydik....